.: Powstanie pomnik gejów - ofiar Auschwitz?
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau nie odniosło się do projektu budowy w centrum Warszawy pomnika upamiętniającego gejów - ofiary nazistów z lat II wojny światowej, gdyż nikt o to nie występował - poinformował w piątek rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Muzeum odniosło się w ten sposób do artykułu, który ukazał się w piątkowym wydaniu "Metra". Autor napisał, że oświęcimskie muzeum, prof. Maria Szyszkowska i część stołecznych radnych popierają pomysł budowy pomnika poświęconego homoseksualistom prześladowanym przez nazistów w obozach koncentracyjnych w centrum Warszawy.

Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt, zapewnił w rozmowie z PAP, że nikt - ani osoba prywatna, ani stowarzyszenie - nie zwracał się oficjalnie w tej sprawie do dyrekcji placówki.

"Metro" podało, że pomnik miałby stanąć na Placu Trzech Krzyży w centrum Warszawy. Ma przedstawiać różowy trójkąt, którym Niemcy podczas okupacji oznaczali więźniów osadzonych w obozach koncentracyjnych za praktyki homoseksualne. Według gazety, podobne pomniki znajdują się już w 12 krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech, Francji i Danii.

Homoseksualiści więzieni w niemieckim obozie Auschwitz stanowili nieliczną grupę. Według niepełnych danych Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w obozie było ich kilkudziesięciu. W materiałach z sierpnia 1944 roku obozowy ruch oporu wymieniał liczbę 28 więźniów-homoseksualistów na ogólną wówczas liczbę około 100 tys. osób.

Z 202 tys. zachowanych danych więźniów, którymi dysponuje muzeum - zdjęć, wpisów, kartotek zgonów - wynika, że homoseksualistów było 48. Wszyscy byli Niemcami. Dwunastu spośród nich zginęło.

W muzealnej ekspozycji temat homoseksualistów pojawia się w bloku 6. na terenie KL Auschwitz, przy okazji przedstawienia oznakowania poszczególnych grup więźniów. Homoseksualistów oznaczano różowym trójkątem.

(PAP)

[Portal o2, 13 czerwca 2007 ]

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)